Угода про асоціацію з ЄС: поширені запитання від бізнесу

Pdf-версія матеріалу для друку

Перепоною для роботи українського бізнесу в ЄС є нестача інформації про можливості й обмеження торгівлі. Ось відповіді на такі питання.

Що означає тарифний графік Україна–ЄС та як він працює?

Відповідно до Угоди про aсоціацію Україна та Європейський Союз будуть скасовувати мита на імпорт більшості видів своєї продукції. При цьому з 23 квітня 2014 року ЄС у межах автономного преференційного торгового режиму в односторонньому порядку знизив мита майже на весь асортимент продукції з України. Мита ж на імпорт європейських товарів в Україну зменшуватимуться поступово, протягом 3–10 років, починаючи з 1 січня 2016 року.

Графік зниження мит і є тарифним графіком Україна–ЄС щодо товарів, які ввозять до України, такий графік можна знайти тут http://bit.ly/tarif_ukr, для вітчизняних товарів, що прямують до ЄС – за цим посиланням http://bit.ly/tarif_EU. Графік скасування вивізного експортного мита з України дивіться на сайті http://bit.ly/export_graf.

При цьому слід звернути увагу, що вказані в тарифному графіку ставки набуватимуть сили саме після завершення зазначеного в таблицях перехідного періоду. Доти діятимуть наявні ставки, що були актуальні на момент проведення перемовин (ст. 29 Угоди). Їх розмір можна знайти в Законі «Про митний тариф України» http://bit.ly/myt_tar.

Важливо! Скасування ввізного мита не означає, що продукція автоматично вважається такою, що відповідає стандартам ЄС.
Дізнатися про вимоги можна тут: www.exporthelp.europa.eu

Як отримати сертифікат CE?

Європейський сертифікат відповідності (EC Certificate of Conformity, знаком якого є маркування СЕ, Conformité Européenne) є документом про відповідність товару вимогам застосовуваних до нього європейських директив. Під час продажу товарів на території ЄС наявність такого маркування є обов’язковою. Знак є декларацією виробника про відповідність та певною гарантією для споживача.

Згідно з Угодою про асоціацію Україна зобов’язаласьузгодити свої галузеві стандарти та регламенти з директивами ЄС. Це означає, що вироблені в Україні товари, які відповідають таким директивам, зможуть продаватись у Європі на тих же умовах, що й товари, вироблені в Євросоюзі.

Увага! Оскільки для європейських товарів маркування СЕ є обов’язковим, то й українські виробники повинні будуть пройти відповідні процедури.

Компанії, які вже виробляють / готові виробляти товари, що відповідають європейським вимогам ЄС, можуть звертатися по такий сертифікат до уповноважених (нотифікованих, Notified Body) органів Європейського Союзу, які мають право видавати EC Certificate of Conformity (перелік http://bit.ly/NANDO_list).

При цьому з часом, щойно Україна в повному обсязі забезпечить відповідність власного законодавства вимогам ЄС, такими органами ставатимуть й українські установи.

diagram_6_1

Де можна знайти інформацію про актуальний (у межах тарифних квот) залишок на мою продукцію? Як скористатися квотою для експорту в певну країну ЄС?

Базовий перелік обсягів квот, що застосовуються до експортованої в ЄС української продукції, можна знайти в Додатках до Угоди про Асоціацію http://bit.ly/Kvoty_KMU.  Товари, що постачаються в межах квот, імпортуються до ЄС та України без мит / за зниженими митними ставками. Обсяг товарів понад квоти імпортується за наявними «повними» ставками.

Використання квот відбувається за принципом «перший прийшов — перший обслуговується». При цьому заявку на використання квоти українськими експортерами мають подавати європейські партнери та навпаки. Слід зауважити, що, попри піврічний термін дії автономного преференційного торгового режиму, цього року для українських виробників діє річний обсяг безмитних квот для постачання їхніх товарів до Європи.

Актуальний залишок квот можна пoдивитиcя в cпeціальному роздiлі на сайті Єврокомісії http://bit.ly/EU_Quotas. Інформація оновлюється станом на вечір попереднього дня. Варто пам’ятати, що ввезення окремих українських товарів здійснюється за умови отpимання європейським імпортером відповідної ліцензії, без якої використання квоти неможливе.

Як знайти інформацію про Вашу галузь у Європі та бізнес-партнера на європейському ринку?
Як поінформувати європейських споживачів і показати їм,що моя продукція існує?

Передусім, слід визначитися, чи товар, який виробляє Ваша компанія, готовий до експорту в ЄС. По-перше, чи відповідає він стандартам якості, по-друге, про який рівень очікуваної конкуренції йдеться.

Надалі необхідно знайти партнера, який буде готовий купувати товар у Європі. Пошуки таких партнерів можна здійснювати як через українські ресурси, так і через європейські асоціації та галузеві об’єднання, наприклад, Делегацію німецької економіки в Україні www.ukraine.ahk.de, Польсько-українську господарчу палату, Асоціацію торгово-промислових палат Європи www.eurochambres.be або Європейський комерційний бізнес-реєстр www.ebr.org тощо. Перелік європейських торгових палат також можна знайти на сайті Єврокомісії http://bit.ly/EU_Trade_Cham. Точкою доступу до національних бізнес-реєстрів держав-членів ЄС є також сайт http://bit.ly/nat_bus_reg.

Варто також відвідати міжнародні виставки та форуми, де можна налагодити контакти з потенційними партнерами особисто. Список таких заходів акумулює ресурс із підтримки українського експорту www.ukrexport.gov.ua. Значні обсяги важливої інформації також є на сайті підтримки бізнесу в Європі www.exporthelp.europa.eu.

Цікавим може бути офіційний перелік тендерів, що їх проводять європейські урядові структури http://bit.ly/tenders_EU, а також перелік консалтингових і довідкових ресурсів http://bit.ly/EU_resource. Роз’яснення положень щодо спільних підприємств можна знайти за посиланням http://bit.ly/plus_EU.

Яку можна отримати допомогу на розвиток бізнесу, які програми консультування та кредитування доступні, які є можливості для зростання?

Однією з найбільш активно впроваджуваних європейськими структурами програм підтримки малого та середнього бізнесу є робота Групи підтримки малого бізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). У рамках програми можливе виділення грантів на суму до 10 тис. євро на консультаційну підтримку МСБ (деталі про можливості програми тут http://bit.ly/MSB_EBRD).

Європейський Союз через дану програму пропонує підприємцям допомогу консультантів, які порадять, як пройти сертифікацію, поліпшити бухгалтерський облік, якість послуг, упровадити енергоефективні рішення. Консультанти також можуть допомогти розробити бізнес-план чи стратегію маркетингової активності для просування товарів українських виробників у Європі.

Як правило, ЄС відшкодовує від 25 до 75% вартості такої консультації, решту підприємець оплачує самотужки, однак при цьому може заощадити на наймі відповідного спеціаліста. Радниками є українські компанії, що добре знаються на вітчизняному законодавстві.

Крім того, ЄБРР заявив про намір виділити додаткову лінію для розширення кредитування безпосередньо МСБ на суму $55 млн. Проект реалізовуватиметься через ПАТ «Райффайзен Банк Аваль».